5. Podbój




W podobny sposób postępowali niemcy na terenach polechickich - budowali kościoły, czyli z łaciny castellum czyli warownie, które pierwotnie były po prostu wieżami obronnymi.

Przy kościele często sytuowali szpital, który był niczym innym jak po prostu gospodą.



etymologia słowa kościół:
(1.1) pierwotnie *kost'oł < czes. kostel < pragerm. kástel < łac. castellumświątynia, warownia[1]   

twierdza, forteca, zamek; garnizon

(1.1) hist. wojsk. kasztel



 Kościół w innych językach:




A castellum is a small Roman detached fort or fortlet used as a watch tower or signal station. The Latin word castellum is a diminutive of castra ("military camp"), which in turn is the plural of castrum ("watchpost"); it is the source of the English word "castle".
The term castellum was also used to refer to a settling or storage reservoir along the length of an aqueduct.




Etymologia polskiego słowa Kościół, podobnie jak niemieckiego Kirche i angielskiego Church, posiada rodowód gocki. Bierze on swój początek z oryginału greckiego - τό κυριακόν. W językach romańskich, jak na przykład we francuskim église lub włoskim chésia, nazwa kościół wywodzi się od łacińskiego ecclesia, a ono z oryginału greckiego - έκκλησία.
Pierwsze określenie - τό κυριακόν - w języku greckim oznacza rzecz lub miejsce ofiarowane Panu lub dom Pana. Drugie - έκκλησία - było używane w celu zdefiniowania zgromadzenia ludu, jako siły politycznej.

Właściwe są oba terminy greckie używane na określenie Kościoła. W pierwszym przypadku chodziło o wyrażenie koliście otoczonej przestrzeni. Jednak to drugi termin wydaje się być bliższy pierwotnemu znaczeniu Kościoła, oddając charakter istoty Kościoła, jako wspólnoty, zgromadzenia, zboru lub - bardziej potocznie - zejścia się. Takie tłumaczenie wydaje się też bliższe współczesnej teologii. Kościół – έκκλησία – to zgromadzenie ludowe, zbierające się na wołanie posłańca, na głos jego sygnału. Chrześcijańska wspólnota – Kościół – jest więc zejściem się tych, którzy przez Ducha Świętego należą do Jezusa Chrystusa.



τό κυριακόν
to kyriakon
zakon








Duński imam, Mohammad Fouad al-Barazi, zwany „kaznodzieją nienawiści” nawołuje do podbicia Europy przez muzułmanów. Zdaniem muzułmańskiego imama Związku Islamskiego w Danii, emigracja to tylko część planu. Film pojawił się w duńskich mediach, gdyż został nagrany z ukrytej kamery. 
Według al-Baraziego muzułmanie przybywający do Europy nie powinni się asymilować. Ich celem jest przejęcie władzy przez podbój. Duński imam nazywa to „otwieraniem” krajów Starego Kontynentu.
Zdaniem imama muzułmanie powinni być wierni swej tradycji i kulturze, zwłaszcza po przybyciu do Europy. Zdaniem imama, wyznawcy Allaha powinni rozumieć warunki obowiązujące w danym kraju, ale się do nich nie dostosowywać.
Muzułmański kapłan widzi podbój Europy jako rozrost społeczności islamskiej. Według jego wizji, małe islamskie diaspory powinny się rozrastać tak, by uzyskiwać w danym kraju większość. Jako przykład al-Barazi podaje Danię, w której jeszcze 23 lata temu było 55 tys. muzułmanów. Dziś ich wspólnota liczy ponad 300 tys. osób.
 http://www.kosciol.pl/kosciol
 http://pikio.pl/dania-imam-namawia-muzulmanow-do-podboju-europy/
 https://en.wikipedia.org/wiki/Castellum
https://pl.wiktionary.org/wiki/castellum
https://pl.wiktionary.org/wiki/ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82



prawa autorskie np " jestem autorem tekstu oraz zdjęcia"


Przedstawione na blogu treści materiały wszelkiego rodzaju: teksty, fotografie, ilustracje, idee, koncepcje - o ile nie wskazano inaczej -  są prywatną własnością Autora bloga http://jamjest.blogspot.com/.

Powielanie i rozpowszechnianie treści z bloga jest dozwolone pod warunkiem:  nie czerpania z tego tyłu korzyści majątkowych, pod warunkiem każdorazowego wyraźnego wskazania, skąd pochodzą zaczerpnięte materiały - w tym idee.

Powielanie i rozpowszechnianie treści z bloga w postaci publikacji w formie papierowej  jest dozwolone pod warunkami jak wyżej oraz po uzyskania pisemnej zgody Autora bloga - nie dotyczy zwykłych czasopism. W innych wypadkach wymagana jest pisemna zgoda Autora bloga.

Bloga można polecać w mediach społecznościowych.

Szczegóły na temat praw autorskich prezentowanych materiałów zawarte są na stronie głównej bloga.

Jeśli tekst lub ilustracje prezentowane na blogu nie są własnością Autora bloga, wówczas podano źródło ich zaczerpnięcia.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz